Jesteś tutaj

XI Mielecki Leśny MiniRajd nie taki wcale mini….

W minioną niedzielę (tj. 26.06 br.) przez mieleckie lasy przemknęła grupa rowerzystów, którzy zdecydowali się na udział w XI edycji Mieleckiego Leśnego MiniRajdu Rowerowego. Termin wydarzenia nie był przypadkowy. Rajd miał być dobrym wstępem do długo wyczekiwanych wakacji.

Tegoroczna edycja przybrała nową formę. Oprócz jazdy na rowerze było dużo rozmów, dyskusji i edukacji.  Przygotowane trasy były trasami tematycznymi, wszystkie związane z przyrodą, historią i wodą czyli w skrócie z naszymi lasami.

Największym zainteresowaniem cieszyła się trasa nr 1 pn. „Leśny Savoir-vivre dla najmłodszych”, która zebrała blisko 80 rowerzystów. W czasie przejażdżki można było dowiedzieć się m.in. jak przygotować się do spaceru po lesie, gdzie w lesie można zapalić ognisko i czy pies może towarzyszyć nam w czasie leśnych wypraw. Kolejna trasa pn. „Jakie historie kryje las” zgromadziła 34 miłośników jazdy rowerem i historii, i okazuje się, że w naszych lasach jest jeszcze wiele takich miejsc, gdzie namacalnie jesteśmy w stanie doświadczyć ducha przeszłości. Trasę nr 3 pn. „Jak leśnik chroni przyrodę” przejechało 28 osób. Podczas kolejnych punktów uczestnicy z bliska mogli przyjrzeć się roślinom będącym pod ochroną, a punktem kulminacyjnym był Dąb „Kowal” czyli pomnik przyrody znajdujący się w leśnictwie Mościska. Trasą najtrudniejszą i wymagającą dobrej kondycji była trasa nr 4 „Popłyń z nami leśnikami, czyli o wodzie w lesie”. Ścieżka wiodła przez wszystkie leśnictwa Nadleśnictwa Mielec, a kolejne jej przystanki organizowane były przy zbiornikach retencyjnych, w tym przy dwóch nowo oddanych do użytku. Trasa łącznie liczyła ponad 60 km.

W ubiegłych latach nagradzani byli najstarsi i najmłodsi uczestnicy rajdu – to już tradycja. W tej edycji, dzięki sponsorom, udało nam się wyróżnić 8 takich osób – po 2 z każdej z tras. Różnica wieku pomiędzy najstarszym, a najmłodszym uczestnikiem wyniosła 76 lat!

W rajdzie udział wzięło 152 rowerzystów i ponad 35 osób, które pomagały utrzymać całość wydarzenia w ryzach. Rowerzyści przejechali łącznie ponad 3016 km! Po powrocie z tras na miłośników rowerowej jazdy czekał ciepły posiłek i dużo zimnej wody. Dla najmłodszych, ale nie tylko, zorganizowano zabawy i quizy na stoisku edukacyjnym nadleśnictwa. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale.

Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów i współorganizatorów: Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu Podkarpackiego, MKG „Carpatia”, PTG Sokół 1893 Mielec, Stowarzyszenie Chodźmy na rower oraz do sponsorów i podmiotów wspierających: Starostwo Powiatowe w Mielcu, Miasto Mielec, Euro-Eko Media, Magellan Aerospace Mielec, Zakład Mięsny Dobrowolscy, Piekarnia Rodzinna „Emka” i Sklep SFD Mielec oraz OSP Dulcza Mała, bez których wydarzenie nie byłoby tak atrakcyjne. Dziękujemy również naszym lokalnym mediom za objęcie wydarzenia patronatem medialnym: Radio Leliwa, portale Hej.Mielec i W Cieniu Jupiterów oraz Tygodnik Regionalny Korso.

Dziękujemy również uczestnikom, że pomimo ponad 30-sto stopniowego upału zdecydowali się na rowerową przejażdżkę z nami-leśnikami.

Autorem zdjęć jest Teresa Wróbel

 

Fot. 1 Rowerzyści na moment przed wyruszeniem trasy nr 1.           Fot. 2 Rowerzyści na moment przed wyruszeniem trasy nr 2.

Fot. 3 Rowerzyści na moment przed wyruszeniem trasy nr 3.           Fot. 4 Rowerzyści na moment przed wyruszeniem trasy nr 4.

Fot. 5 Wręczenie nagród.                                                            Fot. 6 Upragniona meta.

Polski